شاید تاکنون برای شما که این مطلب را دنبال می کنید، پیش آمده باشد که قصد واردکردن کالا به کشور را داشته باشید، و اطلاعاتی در مورد روند و مراحل کار واردات کالا نداشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوعات صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

واردات کالا

واردات کالا به چه معناست؟

به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی تولید یا فراهم می شود و از راه تجاری به کشور دیگری وارد می گردد، واردات کالا گفته می شود.

معمولا چون تهیه برخی کالاها برای یک سری کشورها مقدور نبوده یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد، بنابراین آنها از طریق کالاهای وارداتی نیازهای خود را تامین می نمایند.

سیاست گذاران تجاری در هر سال نیازهای کشور را مشخص می کنند. سپس با استفاده از اعمال برخی سیاست ها از قبیل تعرفه گذاری، نیازهای وارداتی کشور را مشخص می کنند .

عوامل ضرورت و میزان واردات

شرایط مختلفی در هر کشور وجود دارد که میزان و ضرورت واردات را تعیین می کنند:

 • شرایط جوی و وضع آب و هوا: مثلا در کشورهایی که هوای معتدل و سردسیر دارند امکان رشد گیاهان و میوه های گرمسیری وجود ندارد. بنابراین با وارد نمودن این گونه میوه ها و گیاهان نیاز ساکنین این کشور را تامین می کنند.
 • قابلیت زمین
 • کارگر
 • تخصص

شرایط واردات برای شرکت های وارد کننده

شرکت های واردکننده باید تسلط کافی به قوانین و مقرارات واردات کشور داشته باشند. تجارت نیاز مبرم به کسب اطلاع از قوانین دارد، خصوصا آنکه قوانین و مقررات این حوزه متناسب با نیازهای روز و با توجه به اتفاقات مختلف به روز رسانی می شود.

یک واردکننده هم باید نسبت به قوانین کلی و پایه ای و هم نسبت به تغییرات در مقررات جزئی تسلط داشته باشد. تسلط به قوانین واردات کالا به ایران در حوزه تخصصی شرکت های خدمات بازرگانی می باشد.

وارد کننده کالا باید با بسیاری از امور از قبیل تجارت، بانکداری بین الملل، حمل و نقل بین المللی، ترخیص کالا ، امور گمرکی و نحوه تخصیص ارز و … آشنایی کامل داشته باشد.

حال باید بدانیم این شرایط چیست؟

در ابتدا تولید کننده، بازرگان، شرکت واردکننده یا خریدار با توجه به شرایطی که دارد، نیازی را در بازار احساس می کند.

سپس با استفاده از روابط و با استفاده از مشتریان خود متوجه می شود که میتواند کالای مدنظر را به بازار وارد و از منافع آن بهره مند شود. همچنین به خاطر امکان سنجی و نیازسنجی در شرکت های تولیدی و تحقیقات بازار یا هوش تجاری بازرگان تشخیص می دهد، که موعد واردات کالای خاص فرارسیده است.

در این شرایط مطالعه اندازه بازار مورد نظر و بخش بندی بازار و سهم رقبا از بازار، شناخت میزان تقاضا و مصرف و درک ضرورت نیاز مردم به آن کالا پیش از واردات از کشورهای دیگر باید مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به درآمد و مصرف سرانه، می توان دریافت که مردم به چه اندازه حاضر به هزینه کردن برای آن کالای مورد نظر هستند. این امر در کنار برآورد هزینه های بازرگانی و واردات کالا نهایتا برآورد صحیحی از واردات کالا ایجاد می نماید.

در نهایت شرکت وارداتی یا تولیدی باید تصمیم بگیرد، که از کدام کشورکالا وارد شود؟ چرا و چگونه انجام شود؟ البته برخی از کالا دارای برند مبدا هستند.

مراحل واردات کالا

تجار، بازرگانان و شرکت های مختلف با توجه به پتانسیلی که در اختیار دارند اقدام به واردات کالاهای مختلف می نمایند. این کار پیچیدگی های زیادی دارد. بخشی از فرایندهای مراحل واردات کالا در داخل کشور و بخش دیگر آن در خارج از کشور صورت می گیرد. در زیر به این مراحل اشاره خواهد شد.

 • اخذ کارت بازرگانی : کارت بازرگانی اولین گام از این مراحل به شمار می رود. تجار تازه کار قبل از هر اقدامی باید برای گرفتن این کارت اقدام کنند. صدور کارت بازرگانی از طریق وزارت صمت و اتاق بازرگانی صورت می گیرد. کارت مذکور انواع مختلفی دارد. از جمله کارت تجاری، موردی، صنعتی، خدماتی و … که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. در واقع این کارت به دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم می شود.
 • انتخاب حوزه فعالیت : زمینه و حوزه فعالیت در واردات کالا باید مشخص شود. زمینه و حوزه فعالیت می تواند به چند صورت انتخاب شود. برخی تمایل دارند با یک کشور خاص فعالیت داشته باشند. لذا اقدام به واردات انواع مختلف کالا از آن کشور می نمایند. برخی دیگر در خصوص واردات محصول خاص از نقاط مختلف جهان فعالیت دارند.

ادامه مراحل واردات کالا

 • آشنایی با قوانین و مقررات روز : همان طور که در بالا ذکر گردید یک وارد کننده باید آشنایی با قوانین، مقررات، بخشنامه ها و نکات مختلف در حوزه فعالیت خود داشته باشد. برخی مواقع ممکن است واردات یک کالای خاص ممنوع شود. یا تعرفه واردات یک کالا تغییر کند و یا حتی تجارت با یک کشور خاص مشمول محدودیت شود و وارد کننده باید نسبت به همه قوانین روز اشراف داشته باشد.
 • انتخاب کشور و کالای وارداتی : بعد از گذراندن مراحل فوق باید با مشتریان مختلف از کشورهای متفاوت وارد مذاکره شد. برای این کار تا حدودی آشنایی با قوانین تجاری آن کشور نیز لازم می باشد. در این مرحله علاوه بر قیمت و کیفیت نیاز به بررسی مشخصات فنی کالا، مشخص نمودن تعداد کالا و نوع آن می باشد.
 • درخواست ارسال پیش فاکتور یا پروفرما : بعد از توافقات اولیه در خصوص خرید کالا باید از فروشنده در خواست ارسال پیش فاکتور شود. پروفرما یکی از فرایندهای مهم مراحل واردات به شمار می رود. جهت ثبت سفارش نیز از آن استفاده می شود و میبایست با استناد به همین سند درخواست ثبت سفارش داده شود. به همین دلیل باید اطلاعات دقیق و کامل در آن باشد . مشخصاتی که در پروفرما الزاما باید درج گردد :
 1. قیمت
 2. کرایه
 3. وزن
 4. تعداد
 5. نوع ارز معامله کالا
 6. کشور مبدا و مقصد
 7. اطلاعات و مشخصات فروشنده و خریدار

ادامه مراحل واردات کالا

 • ثبت سفارش

در این مرحله وارد کننده باید به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت(سامانه جامع تجارت) مراجعه نماید و درخواست خود را در خصوص واردات کالای مورد نظر ارائه دهد. ثبت سفارش کالاهای مختلف دارای مراحل خاص خود بوده و معمولا با یکدیگر متفاوت هستند. گاهی اوقات برای واردات یک کالای خاص نیاز است علاوه بر مجوز وزارت صمت، از دیگر دستگاه های مرتبط نیز مجوزهای مورد نیاز اخذ گردد.

 • تخصیص ارز و پرداخت بین الملل

فروشنده کالا و خریدار باید در زمینه ارز مورد مبادله با یکدیگر به توافق برسند، در این مرحله واردکننده کالا باید اقدام به تهیه ارز نماید. تهیه ارز به چندین روش انجام می شود.

 1. ارز ترجیحی یا دولتی: دولت به برخی کالاهای اساسی ارز دولتی اختصاص می دهد مانند مواد غذایی و دارو
 2. ارز نیمایی: به دنبال بحران ارزی دولت سامانه ای به نام سامانه نیما برای تخصیص ارز طراحی کرد که میبایست وارد کنندگان برای کالاهای غیر اساسی از آنجا ارز تهیه نمایند.
 3. صرافی
 4. بانک (پرداخت بین الملل هم به چندین روش انجام میشود که تجار ایرانی به علت تحریم ها با مشکلاتی در این مورد روبرو هستند.)
 5. برات
 6. اعتبار اسنادی

ادامه مراحل واردات کالا

 • پیش پرداخت
 • حمل و نقل وبیمه کالا : حمل و نقل از مهم ترین مراحل واردات کالا محسوب می شود. که به روش های مختلف انجام می شود. خریدار و فروشنده انتخاب روش حمل و نقل کالا را با استفاده از قواعد بین المللی اینکوترمز انجام می دهند. این قواعد دارای حالت های مختلفی است. که در هر کدام ریسک خریدار و فروشنده متفاوت است. معمولا با یک شرکت بیمه در خصوص بیمه نمودن کالای مورد نظر توافقات لازم انجام می شود. که مستلزم پرداخت هزینه بیمه است.
 • ترخیص کالا از گمرک: بعد از انجام مراحل فوق کالای مورد نظر به گمرک مقصد خواهد رسید. وارد کننده باید مدارک و اسناد کالا را به توسط نماینده یا کارگزار گمرکی خود به گمرک اظهار نماید. طی مراحل مختلف و پرداخت هزینه های متعلقه کالا را ترخیص نماید. از آنجا که این مرحله یکی از مراحل بسیار مهم واردات کالا می باشد و بسیاری از واردکنندگان در این قسمت به مشکل بر می خورند، می توانند کالای خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی گمرک ترخیص نمایند.