اخبار

مقررات صادرات و واردات

مقررات صادرات و واردات

همه ما به خوبی می دانیم که برای آن که در هر زمینه نظم و یکدستی وجود داشته باشد نیاز است که قانون هایی وجود داشته و همه به آن ها پایبند باشند. تجارت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در زمینه تجارت بین المللی و صادرات و واردات نیاز است که برای جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی، قوانین سفت و سختی وجود داشته و هر فردی به عنوان واردکننده یا صادرکننده موظف به رعایت آن ها باشد.
اگر شما هم به عنوان یک تاجر، صادرکننده یا واردکننده دوست دارید بیشتر با قوانین و مقررات صادرات و واردات آشنا شوید. و اگر دوست دارید نگاهی کلی به مقررات صادرات و واردات داشته باشید. توصیه می شود این مطلب را دنبال نمایید:

مروری کلی بر قوانین و مقررات صادرات و واردات

مروری کلی بر قوانین و مقررات صادرات و واردات

 

1. دسته بندی کالاهای صادراتی و وارداتی

به طور کلی در قانون صادرات و واردات، کالاهای صادراتی و وارداتی به سه دسته به شرح ذیل تقسیم می شوند:

1. کالاهای مجاز:

کالاهایی که در صورت رعایت مقررات مربوطه صدور یا ورود آن ها ممنوعیتی ندارد. به نوعی برای واردات و صادرات آن ها احتیاجی به داشتن مجوزی خاص نخواهد بود.

2. کالاهای مشروط:

برای واردات و صادرات این قبیل کالاها باید از سوی نهادهای قانونی مربوطه مجوز گرفت. در واقع صدور و ورود این کالاها مشروط به داشتن مجوز است.

3. کالاهای ممنوعه:

این قبیل کالاها در واقع کاملاً ممنوع می باشند و به هیچ عنوان صدور، ورود، خرید، فروش و استفاده از آن ها مجاز نخواهد بود. این ممنوعیت غالباً دلایل شرعی یا ملی دارد. از بین کالاهایی با ممنوعیت مطلق می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1. مشروبات الکلی
2. مواد مخدر
3. آلات قمار
4. سلاح، مهمات و مواد منفجره
5. مجلات، عکس ها و فیلم هایی با محتویاتی خلاف شئونات دینی و ملی ایران
6. نوشته های برعلیه دین رسمی ایران یا به وجود آورنده اختلال در نظم، اخلاق عمومی و شئون ملی
همچنین دولت این امکان را داشته تا گاهی بسته به شرایط زمانی، ورود و صدور برخی از کالاها را ممنوعه اعلام کند. علاوه بر آن برخی از کالا را می توان در دسته بندی غیرضروری قرار داد. البته در دسته بندی های کلی حرفی از این دسته نیست اما این دسته نیز خواه و ناخواه وجود دارد.
این دسته در واقع دربرگیرنده محصولاتی است که به دلیل وجود تعدادی کافی از آن ها در بازار داخلی، نیازی به واردات آن ها نیست.

 

2. تسهیلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی

در راستای تشویق تولیدکنندگان داخلی به ساخت محصولات و تأمین نیازهای داخلی کشور و نیز رونق بخشی به اقتصاد کشور از طریق صادرات، افرادی که تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کنند تسهیلات ویژه و مزایایی را دریافت خواهند نمود.
به عنوان نمونه طبق ماده 141 قانون مالیات های مستقیم، موارد زیر شامل مالیات نخواهند بود:
1. صد در صد درآمد حاصله از صادرات محصول تمام شده کالاهای صنعتی و غیر نفتی
2. بیست درصد درآمد حاصله از صادرات مواد خام
3. پنجاه درصد درآمد حاصله از صادرات دیگر اقلام و کالاها صادر شده با هدف صادرات کالاهای غیرنفتی
علاوه بر آن صادرکنندگان ایرانی در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و فرهنگی هنری و نیروی کار نیز از مزایای خاصی برخوردار خواهند بود. و در این مورد صادرکنندگان خدمات فنی _ مهندسی به نسبت دیگر بخش های خدماتی مورد توجه بسیار بیشتری قرار خواهند گرفت.

 

3. در نظرگیری سامانه جامع تجارت ایران برای سهولت امور واردات و صادرات

امروزه برای انجام کلیه فعالیت های بازرگانی داخلی و بین المللی افراد می توانند از سامانه جامع تجارت ایران بهره بگیرند. افراد بازرگان به راحتی توسط این سامانه قادر به ثبت سفارش، استعلام کارت بازرگانی، ثبت سفارش و… خواهند بود. این کار باعث شده صادرکنندگان و واردکنندگان با سرعت بیشتری کارهای خود را پیگیری نمایند.

 

4. برگرداندن مالیات بر ارزش افزوده

طبق ماده 34 از قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مالیات بر ارزش افزوده ای که از صادرکنندگان کالاها که صادرات کالاهای خود را از مبادی خروجی رسمی انجام داده بایستی توسط سازمان امور مالیاتی حداکثر تا یک ماه بعد از ارائه برگ خروجی صادر شده از سوی گمرک ایران به آن ها برگردانده شود.

 

5. مجوز ثبت سفارش

برای صادرات و واردات کالا هر فردی باید در وهله اول اقدام به دریافت مجوز ثبت سفارش نماید. پس از گرفتن مجوز مربوطه، امکان ورود کالای مورد نظر فراهم خواهد شد. این مجوز صرفاً برای ورود کالا به داخل کشور است و برای مواردی نظیر ترخیص کالا باید در گمرک انجام شود.
ثبت سفارش کالا نیز از طریق سامانه جامع تجارت امکان پذیر می باشد. البته گفتنی است که برای ورود برخی از کالاها نیاز به گرفتن مجوزی خاص خواهد بود. از بین این کالاها می توان به محصولات بهداشتی آرایشی و تجهیزات پزشکی اشاره نمود. برای ورود این نوع از کالاها نیاز است از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته شود.
کتاب مقررات صادرات و واردات

طبیعتاً قوانین مربوط به صادرات و واردات به همین چند مورد ختم نمی شود. اما ما در این مطلب تمام تلاش خود را به کار گرفته تا برخی از مهم ترین قوانین را معرفی کنیم. شما عزیزان این امکان را داشته تا به منظور بالا بردن دانش خود در این زمینه اقدام به مطالعه کتاب مقررات صادرات و واردات نمایید.
در واقع سازمان توسعه تجارت ایران هر ساله اقدام به انتشار کتابی تحت این عنوان خواهد نمود و از این رو شما می توانید تازه ترین قوانین را از طریق این کتاب بخوانید. در کتاب قوانین شما می توانید به خوبی از تمامی موارد تجارت نظیر تعرفه گمرکی، بازبینی گمرک، ارزیابی گمرک و… اطلاع پیدا نمایید.

 

شرکت بازرگانی آوند حیات

البته به غیر از خواندن تمام کتاب مقررات صادرات و واردات راه ساده تری نیز بر سر تاجران وجود خواهد داشت. کافی است با مراجعه به شرکت بازرگانی آوند حیات و از طریق دریافت مشاوره از متخصص ترین کارشناسان به خوبی از تمامی قوانین مقررات صادرات و واردات اطلاع پیدا نمایید.
تیم آوند حیات در کنار شماست تا تک به تک مراحل واردات و صادرات را به صورت کاملاً قانونی و اصولی و به ساده ترین روش طی کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *