مقالات گمرکی

مراحل صادرات کالا

یکی از مهم ترین بخش های بازرگانی صادرات کالا می‌باشد، و اگر با مراحل صادرات کالا به خوبی آشنایی داشته باشین میتوانید در این بخش موفقیت های بسیاری کسب کنید. در ادامه با این فرآیند بیشتر آشنا خواهید شد.

فهرست مطالب:

 

مراحل صادرات کالا

آشنایی با مراحل صادرات کالا

صادرات از زیباترین بخش های تجارت می باشد. که وارد شدن در این حوزه می تواند سود بسیار زیادی را نصیب صاحبان کسب و کار نماید. با توجه به پایین بودن ارزش پول کشور در مقابل سایر ارزها باعث تشویق افراد برای ورود به صادرات شده است. البته تحریم های بانکی و اقتصادی چالش های مهمی است که در ادامه به این معضل بیشتر خواهیم پرداخت تا با نحوه دور زدن این تحریم ها تا حدی آشنا شوید.

برای ورود به صادرات باید با مراحل صادرات آشنایی داشته باشید تا بتوانید مسیر درستی را انتخاب کنید تا در این راه همواره در حال رشد و ترقی باشید. برای همین قبل از اینکه وارد مراحل صادرات شویم در ابتدا باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم.

کیفیت محصول:

کیفیت محصول مهم ترین فاکتور برای صادرات می باشد. زیرا محصول بی کیفیت علاوه برای آنکه در بازار های خارجی شکست خواهد خورد بلکه در بازارهای داخلی نیز نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. بنابراین تولید محصول با کیفیت یا انتخاب محصول با کیفیت مهم ترین فاکتور برای صادرات خواهد بود.

انتخاب محصول:

انتخاب محصول یکی دیگر از نکته هایی است که باعث می شود اقبال شما در صادرات بیشتر شود زیرا هر محصولی نمی تواند جایگاه مناسبی را در صادرات به خود اختصاص دهد.

تبلیغات:

هرچه تبلیغات به روزتر و تاثیر گذارتر باشد تاثیر چشم گیری را چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای بین الملی خواهد داشت. امروزه بدون تبلیغات هر کسب و کاری محکوم به شکست خواهد بود.

وضعیت اقتصادی کشور مقصد:

وضعیت اقتصادی کشور مقصد از دیگر نکاتی است که برای صادرات بسیار حائز اهمیت است. زیرا یکی از عوامل مهم برای موفقیت در بازار هدف، قدرت خرید بالای مردم آن منطقه خواهد بود و در غیر این صورت محصول شما نمی تواند فروش مورد انتظاری را داشته باشد. بنابراین در انتخاب کشور هدف باید تحقیقات گسترده ای را قبل از شروع کار انجام دهید.

روابط سیاسی:

روابط حسنه میان دو کشور می تواند تاثیر چشم گیری را در صادرات یا واردات کالا داشته باشد و باعث می شود مراحل صادرات و واردات به آسانی طی شود و مشکلات کم تری را در پی داشته باشد.

 

حال با توجه به نکاتی که گفته شد اگر قصد وارد شدن به صادرات را دارید در ابتدای کار باید با مراحل صادرات آشنایی داشته باشید. به همین دلیل ما قصد داریم تا تمام مراحلی که برای صادرات نیاز دارید برای شما توضیح دهیم. البته ناگفته نماند که این مراحل شرط لازم برای وارد شدن به صادرات است اما باید این نکات را به همراه تجربه و مشورت، آمیخته شود تا بتواند از شما یک تاجر موفق بسازد.

مراحل صادرات

مراحل صادرات شامل چهار مرحله کلی می باشد که این مراحل عبارتند از:

1- تعیین استراتژی

2- شناسایی نیاز بازار

3- انتخاب کالای مناسب برای صادرات

4- انتخاب کشور مقصد

1-تعیین استراتژی

هر کسب و کاری باید برای خود استراتژی داشته باشد زیرا نداشتن استراژی در بلند مدت باعث ورشکستگی کامل آن خواهد شد. در بیشتر مواقع استراتژی می تواند تاثیر چشمگیری را در شخصیت بیزینس و تبلیغات آن داشته باشد به عنوان مثال شرکت خودروسازی رولزرویس فقط خودروهای لوکس و گران قیمت تولید می کند و هیچ وقت تولید انبوه ماشین های معمولی را در برنامه خود قرار نمی دهد برای همین استراتژی است که در زمینه تولید خودرو بسیار موفق می باشد. بنابراین انتخاب استراتژی برای صادرات امری بسیار ضروری خواهد بود و مصرف کنندگان، شما را با آن استراتژی خواهند شناخت و مشتری های خاص خودتان را برای همیشه خواهید داشت.

2- شناسایی نیاز بازار

بدون توجه به نیاز بازار ضررهای زیادی در امر صادرات در پی خواهد داشت زیرا صادرات بدون توجه به نیاز بازار باعث عدم اقبال عمومی برای محصول شده و کالای مورد نظر نمیتواند جایگاه خود را در بازار پیدا کند. بنابراین قبل از صادرات باید تمام نیازهای بازار را به خوبی آنالیز کرد تا ریسک صادرات را به حداقل رساند. پیدا کردن نیاز بازار از مهمترین مراحل صادرات است که باید هزینه زیادی را در این مرحله انجام دهید و با افراد خبره و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

 

3- انتخاب کالای مناسب برای صادرات

بر اساس آماری که اتاق بازرگانی منتشر می کند می توان کالا هایی را انتخاب کرد که صادرات خوبی دارند و در بازارهای جهانی حدودا شناخته شده باشند. به عنوان مثال زعفران ایران از آن دسته محصولاتی است که می تواند گزینه بسیار مطلوبی برای صادرات باشد.

 

فرایند صادرات

بعد از رعایت همه این مراحل وارد قسمت صادرات می شوید که این بخش جز مراحل اصلی صادرات می باشد که بسیار شبیه به همان مراحل واردات بوده و تا حدودی روش کار نیز به همان شکل خواهد بود. بنابراین این فرایند شامل مراحل زیر می باشد.

1. بازرایابی:

برای صادرات موفق باید در ابتدا به صورت کاملا حرفه ای بازاریابی کرده و مشتری های مربوطه را پیدا کنید. بازاریابی از حساس ترین مراحل صادرات می باشد که قطعا نیاز به تیمی قوی در این زمینه احساس خواهد شد.

2. پروفرما:

پس از یافتن مشتری، اقدام به ارسال پروفرما کرده تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنها گذاشته شود. پروفرما پیش قراردادی است که در آن اطلاعات کلی ثبت می شود و مشتری با مطالعه آن می تواند آشنایی کلی پیدا کند.

3. امضاء قرارداد:

بعد از ارائه پروفرما قرارداد نهایی امضاء می شود و فرد باید محصولات را بارگیری و ارسال نماید. البته قراردادهای این چنینی شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد که باید از افراد متخصص برای امضاء قرارداد کمک گرفته شود.

4. امور گمرکی:

امور گمرکی فرایند خاص خودش را دارد که پس از رسیدن کالا به گمرک باید تمام مراحل گمرکی را پشت سر گذاشته و سپس کالا از گمرک ترخیص شده و به کشور مقصد بارگیری شود.

حتما درباره هزینه ترخیص کالا از گمرک بخوانید.

5. انتقال وجه:

انتقال وجه و نحوه انتقال آن نیز از مهم ترین چالش های صادرکنندگان ایرانی است. زیرا به علت تحریم های بین المللی، این بخش از مراحل صادرات بسیاری پیچیده می باشد و باید صادرکننده راه چاره ای برای این موضوع پیدا کند تا بتواند با مشتری مورد نظر در طولانی مدت همکاری داشته باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *