اخبار

قیمت‌های پایه صادراتی به روز شود

قیمت‌های پایه صادراتی به روز شود

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس، با تاکید براینکه قیمت پایه محصولات صادراتی تاثیر مهمی در تعهد ارزی صادرکنندگان و بازگشت ارز به کشور دارد، گفت: باید قیمت‌های پایه صادراتی به روز شود.

خسرو فروغان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس که با حضور نمایندگان بخش‌ دولتی و فعالان بخش خصوصی برگزار شد، بیان کرد: موضوع مهم قیمت‌های پایه صادراتی محصولاتی یکی از عوامل تضعیف صادرات و تلاش‌های صادرکنندگان ما برای بازارهای صادراتی است.

او با بیان اینکه در شرایط فعلی صادرات منفعتی برای صادرکنندگان ندارد و تنها هدف از صادرات حفظ مشتری و بازارهای صادراتی است، گفت: پیشنهاد بخش خصوصی این است که قیمت پایه صادراتی در هر گروه و بخش باید بر مبنای نرخ فروش محصولات در بازارهای هدف انجام شود.

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: هزینه‌های اضافه‌ بر تولید کنندگان و بخش تولید تحمیل شده که تفاوت قیمت کالای تولیدی با قیمت‌های پایه صادراتی کالاها نیز موضوعی است که خسارت و ضررهایی را به صادرکنندگان ما وارد می‌کند.

فروغان ادامه داد: متاسفانه امروز دستگاه‌های دولتی آمار و تصویر واقعی از وضعیت اقتصاد را ارائه نمی‌دهند و همین امر موجب تصمیم گیری‌های غیر واقعی و غیر منطقی در این حوزه می‌شود و این درحالی است که بخش خصوصی برای کمک به خودش بیان کننده واقعیت‌ها بوده اما گوش شنوایی وجود ندارد.

او با بیان اینکه انتظار ما به عنوان بخش خصوصی مشخص شدن قیمت‌های واقعی پایه کالاهای صادراتی در هر بخشی بر اساس استدلال و واقعیت‌های موجود است، عنوان کرد: باید در هر گروه کالایی جلسات کارشناسی برای  تعیین قیمت پایه واقعی کالاهای صادراتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی برگزار شود و در تعیین قیمت پایه کالاهای صادراتی باید حداقل قیمت لحاظ شود تا در برگشت ارز مشکل ایجاد نشود.

فروغان با تاکید بر اینکه تنها راه تولیدکنندگان ما صادرات است، لذا باید باید به روند صادرات در کشور تسهیل و چرخه صادرات قطع نشود، تصریح کرد: امسال تاکنون نه تنها موانع در مسیر تولید، کم نشده بلکه بیشتر هم شده است و هزینه این عملکردها بر خانوار و عموم مردم تحمیل می‌شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز با اشاره به مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به ویژه میوه و تره بار استان به کشور قطر گفت: سال ۹۹ فرصت خوبی برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی استان فارس بود اما عملکرد بانک مرکزی و دستورالعمل‌ها و سیاست گذاری‌های غلط در حوزه صادرات کشور موجب شد نتوانیم صادرات مناسبی داشته باشیم.

هادی حنایی، افزود: با توجه به افزایش قیمت‌ها در حوزه کشاورزی، امسال سال سختی برای کشاورزان و تولید محصولات کشاورزی از جمله میوه و تره بار در استان خواهد بود که پیامد این مهم در صادرات محصولات کشاورزی فارس نیز پیش بینی خواهد شد.

حنایی با اشاره به صادرات در سالجاری اظهار کرد: صادرات نیاز به حمایت دارد و در سالجاری احیا صندوق توسعه صادرات در استان برای حمایت از صادرات یک نیاز اساسی است و همچنین باید بر روی مزیت‌ها و بازارهای صادراتی استان سرمایه گذاری و تقویت شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: کشور قطر یکی از بازارهای مهم و مناسب صادرات محصولات کشاورزی استان فارس است که باید برنامه ریزی شود که بتوانیم فرصت‌های اقتصادیمان را حفظ و از ان به بهترین نحو استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *