مقالات گمرکی

قانون FCA

طبق FCA فروشنده باید کالا را به منظورصدور ابتدا ازگمرک ترخیص نمایید و در محل مشخص شده به حمل ­کننده معین شده از سوی خریدار تحویل دهد.

قانون FCA

FCA

یکی از قوانین مهم اینکوترمز، قانون FCA است. در این مطلب به طور کامل با قانون FCA و وظایف خریدار و فروشنده در این قانون آشنا خواهیم شد:

قانون FCA چیست؟

FCA مخفف Free Carrier و به معنای تحویل به حمل ­کننده است. طبق این قانون فروشنده باید برای رفع تعهد، کالا را به منظور صدور، ابتدا از گمرک ترخیص نمایید و در محلی که از قبل مشخص شده به حمل ­کننده معین شده از سوی خریدار تحویل دهد.

چنانچه خریدار نقطه دقیقی را مشخص نکرده باشد فروشنده این امکان را داشته تا خود محلی را به منظور تحویل کالا به حمل­ کننده انتخاب کند. در صورت نیاز به مساعدت فروشنده به منظور انعقاد قرارداد با حمل ­کننده براساس عرف متداول در تجارت همچون روش حمل راه ­آهن یا هوایی فروشنده قادر به اقدام براساس مسئولیت و هزینه خریدار خواهد بود. این اصطلاح برای انواع روش حمل مانند حمل مرکب کاربرد دارد. در ادامه تمامی موارد را در این روش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

حتما درباره هزینه ترخیص کالا از گمرک بخوانید.

تحویل و ریسک در قانون FCA

در این روش فروشنده باید تحت دو حالت زیر کالا را به خریدار تحویل دهد:

 1. در صورتی که محل معین برای تحویل کالا، انبار فروشنده است اگر کالا بر روی وسیله حمل انتخابی از سوی خریدار بارگیری شود کالا تحویل داده شده فرض خواهد شد و در نتیجه ریسک به خریدار انتقال می­یابد.
 2. چنانچه محل تعیین شده محلی به غیر از انبار فروشنده باشد در صورتی که کالا روی وسیله حمل تهیه شده از سوی فروشنده قرار بگیرد، به محل مشخص شده برسد، کاملا آماده تخلیه از روی وسیله فروشنده باشد و به متصدی حمل یا شخص تعیین شده از سوی خریدار تحویل داده شود، تحویل داده شده قلم داد می­گردد.

بعد از تحویل کالا، فروشنده دیگر ریسکی برعهده نخواهد داشت و هزینه ها به خریدار منتقل می شود.

حمل و ­نقل در FCA

در این روش می­توان از هر نوع شیوه حملی بهره برده و محدودیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت. در واقع تعیین نحوه حمل­ و­نقل کاملاً به نظر فروشنده و خریدار بستگی دارد.

محل یا نقطه دقیق تحویل در FCA

محل تحویل کالا در قرارداد فروش ذکر خواهد شد. این محل ممکن است انبار فروشنده یا هر محل دیگری باشد. بهتر است این محل به طور کاملاً دقیق همراه با نقطه مکانی آورده شود؛ چرا که در این صورت به خوبی مشخص خواهد شد که از چه نقطه­ ای ریسک از فروشنده به خریدار انتقال پیدا می­کند و هزینه ­ها نیز برعهده خریدار خواهد بود.

در صورت عدم تعیین محل دقیق از سوی خریدار، فروشنده قادر به تعیین محلی به سلیقه خود خواهد بود. توصیه می­شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، به طور دقیق این محل را مشخص نمایید.

تشریفات گمرکی صادرات در FCA

در این قائده، تشریفات صادراتی کالا برعهده فروشنده می­باشد. با­ این ­حال، مسئولیتی در رابطه با انجام یا پرداخت هزینه ­های تشریفات ترانزیت کالا در کشورهای مسیر و نیز واردات کالا در کشور مقصد متوجه فروشنده نخواهد بود.

شرایط بارنامه در فروش به روش قانون FCA

همانطور که پیش از این نیز گفتیم روش FCA قابل استفاده برای هر شیوه حمل می­باشد. ولی به­ طور­کلی در این روش اگر محموله توسط حمل ­کننده جاده ­ای تعیین شده از سوی خریدار از محلی بدون بندر و کشتی نظیر لاس­و­گاس، به منظور حمل برداشته شود نمی­توان انتظار داشت که بر روی بارنامه توسط متصدی حمل، عبارت On-Board درج شده باشد.

با­این ­حال، فروشنده­ای که طبق ترم FCA Las Vegas فروش را انجام داده باشد برخی مواقع نیازمند بارنامه On-Board خواهد بود. برای همین در قائده FCA اینکوترمز 2020 به منظور این عملکرد مکانیزمی تعیین شده است.

طبق این مکانیزم در صورت توافق دو طرف قرارداد، خریدار وظیفه داشته اقدام به صدور دستورالعمل صدور بارنامه On-Board به متصدی حمل تعیین شده از سوی خود و ارائه آن به فروشنده نماید. البته متصدی حمل این امکان را داشته تا با این درخواست مخالفت کند چرا که تنها در صورتی موظف به صدور چنین بارنامه ­ای است که بارگیری کالا در لاس­و­گاس انجام شده باشد.

وظایف کلی خریدار و فروشنده در قانون FCA

در قائده FCA نیز مانند هر قائده دیگری بخشی از وظایف بر عهده خریدار و بخشی دیگر برعهده فروشنده است. به طور کلی فروشنده باید اقدام به اخذ گواهی­ های امنیتی، پروانه ­ها، مجوزها و دیگر تشریفات نماید. پس از تحویل کالا به خریدار، این بار ریسک از فروشنده برداشته شده و به خریدار انتقال پیدا می­کند. بعد از آن، این خریدار است که باید وظایفی را بر دوش بگیرد. در ادامه بیشتر وظایف و الزامات دو طرف قرارداد به روش FCA را با هم بررسی خواهیم نمود:

الزامات عمومی خریدار در قائده FCA

 1. پرداخت بهای کالا مطابق با قرارداد فروش
 2. تحویل کالا در صورت برقراری شرایط موردنظر
 3. پذیرش ریسک آسیب ­دیدگی یا از بین رفتن کالا بعد از تحویل آن
 4. انعقاد قرارداد حمل‌ و نقل کالا با ریسک و هزینه خود از محل نامبرده شده برای حمل در صورت عدم انعقاد قرارداد از سوی فروشنده
 5. کمک به انجام تشریفات صادرات در بخش­های کاربردپذیر
 6. پرداخت کلیه هزینه‌های مرتبط به کالا از زمان تحویل کالا به غیر از هزینه ­های مربوط به فروشنده
 7. اعلام مواردی چون نام متصدی حمل تعیین­شده، زمان تحویل کالا، شیوه حمل و محل دریافت کالا به فروشنده

الزامات عمومی فروشنده در قائده FCA

 1. تهیه کالا و صورتحساب فروش براساس قرارداد فروش
 2. تحویل کالا به کریر یا هر شخص تعیین­ شده از سوی خریدار در تاریخ و زمان موردنظر
 3. ارائه تمامی اطلاعات مرتبط با ریسک و هزینه­ های مرتبط به حمل ­و­نقل به خریدار
 4. رعایت کلیه الزامات ایمنی مرتبط با حمل­ و ­نقل کالا تا زمان تحویل آن
 5. ارائه تمامی اطلاعات در مورد ریسک و هزینه­ های مرتبط با بیمه کالا به خریدار به منظور ترتیبات حمل­ و­ نقل کالا در صورت درخواست خریدار
 6. ارائه سند تحویل با ریسک و هزینه خود به خریدار
 7. همکاری با خریدار جهت اخذ سند با ریسک و هزینه خریدار
 8. انجام تشریفات صادرات در موارد کاربردپذیر
 9. پرداخت هزینه­ های بازرسی نظیر بررسی کیفیت، توزین و شمارش
 10. ارسال اعلامیه ­ای مبنی بر تحویل کالا یا عدم حضور متصدی در مدت زمان تعیین شده در محل مشخص

حرف آخر

در این مطلب سعی شده به طور خلاصه و مفید اطلاعاتی در خصوص قائده FCA در اختیار شما قرار داده شود. شما عزیزان می­توانید کلیه پرسش­های خود در مورد این قائده را با کارشناسان آوند حیات در میان بگذارید. کارشناسان این تیم به خوبی به تمامی سوالات شما در زمینه­ های مختلف تجارت بین­ المللی پاسخ خواهند داد.

3.9/5 - (12 امتیاز)

1 دیدگاه برای “قانون FCA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *