در این مقاله در نظر داریم به تفصیل به موضوع حمل و نقل بین المللی و آشنایی با روش های حمل کالا بپردازیم.
فهرست مطالب:

حمل و نقل بین المللی و آشنایی با روش های حمل کالا

حمل و نقل بین المللی چیست؟

حمل و نقل بین المللی به معنای انتقال مسافر و یا کالا بین دو کشور است. این دو کشور ممکن است که مرزی زمینی، دریایی یا هوایی داشته باشند. حمل و نقل و توزیع نقش مهمی در تجارت بین المللی دارند. لازم است شرکت‌ها روش صحیح حمل و نقل را برای اطمینان از کارایی و مقرون به صرفه بودن بسته‌های خود انتخاب کنند. عوامل مختلفی وجود دارد که بر تصمیم شرکت در مورد نوع حمل و نقل تأثیر می‌گذارد. این عوامل می‌توانند نیاز تجاری، کشور مقصد و نوع کالا باشند.

جاده، دریا، راه آهن و هوا چهار راه واردات و صادرات هستند. به عنوان اولین قدم شرکت‌ها باید تمام قسمت های پروژه خود را در نظر بگیرند. و در مورد آنچه باید توزیع شود از جمله اندازه، وزن و نوع کالاها آگاهی پیدا کنند.

برای حمل و نقل مواد غذایی یا میوه، سرعت بسیار مهم است و انتخاب کوتاهترین و سریعترین راه مهم است. هزینه ارسال یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است و به طرفین معامله بستگی دارد. مقصد، قانون کشورها، ارزش کالاها و خطر حمل و نقل، عناصر دیگری هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین کسی که می‌خواهد با حمل و نقل بین المللی تجارت کند، باید کیفیت، هزینه، زمان و شرایط را بسنجد تا انتخاب درستی بکند.

حتما درباره ترخیص کالا بخوانید.

حال به انواع حمل و نقل بین المللی می پردازیم:

انواع حمل و نقل بین المللی

 حمل و نقل هوایی برای تجارت بین المللی

 حمل و نقل هوایی برای تجارت بین المللی

حمل و نقل هوایی بسته به شرایط مورد نیاز مزایای بی‌شماری برای تجارت بین المللی ارائه می‌دهد. با استفاده از این روش می توانید:

 • اقلام را به سرعت در مسافت های طولانی تحویل دهید.
 • برای کالاهای حساس امنیت بالایی را ارائه دهید.
 • برای طیف وسیعی از کالاها آن را مورد استفاده قرار دهید.

با این حال، این روش نیز مانند هر روش دیگری خطرات و معایبی دارد. این معایب به شرح زیر هستند:

 • حمل و نقل هوایی می‌تواند هزینه‌های بالاتری را نسبت به گزینه‌های دیگر داشته باشد و برای همه کالاها مناسب نیست.
 • پروازهای منوط به تأخیر یا لغو هستند.
 • در هر فرودگاه مالیاتی وجود دارد که باید پرداخت شود.
 • هزینه اضافی سوخت و ارز معمولاً به هزینه‌های حمل و نقل اضافه می‌شود.
 • حمل و نقل بیشتر ممکن است از فرودگاه تا مقصد نهایی مورد نیاز باشد.

این روش یکی از بهترین روش­های حمل و نقل است. اگر هنوز نمی­دانید که بهترین روش حمل و نقل بین المللی چیست، برای کالاهایی که فورس زمانی دارند، این روش یکی از بهترین روش­ها محسوب می­شود.

حمل و نقل دریایی برای تجارت بین المللی

حمل و نقل دریایی برای تجارت بین المللی

اگر تجارت نیاز به حمل مقادیر زیادی کالا داشته باشد اما هیچ فشاری برای تحویل سریع وجود نداشته باشد، حمل و نقل از طریق دریا ممکن است مناسب باشد. این روش مزایای فراوانی دارد. مزایای حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر است:

 • امکان ارسال حجم زیاد با هزینه کم
 • ایمنی بسیار بالا

حمل و نقل دریایی معایبی هم دارد که در زیر به آن ها می پردازیم:

 • حمل و نقل از طریق دریا می‌تواند کندتر از سایر سیستم‌های حمل و نقل باشد و هوای بد باعث تأخیرهای بیشتر می‌شود.
 • مسیرها و جدول زمانی معمولاً انعطاف پذیر نیست.
 • ردیابی پیشرفت کالاها دشوار است.
 • مالیات بندر ممکن است فراوان باشد.
 • نرخ پایه حمل و نقل منوط به اضافه کردن هزینه سوخت و ارز است.
 • کسی که می‌خواهد کالاها را با کشتی حمل کند، باید با بیمه از کالای حمل و نقل شده خود محافظت کند. اما تحت کنوانسیون حمل و نقل دریایی، بیمه‌های محدودی وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود از بیمه اضافی مانند بیمه حمل و نقل عمومی برخوردار شوید.

برای حمل و نقل کالاهای خطرناک، لازم است یک مجوز حمل کالاهای خطرناک را دریافت کنید. لیست کالاهای خطرناک در هر کشوری متغیر است. این لیست توسط دولت­ها اجرا می­شود و ممکن است که کالایی پس از یک دوره خاص، از لیست کالاهای خطرناک خارج شود یا به آن وارد شود.

حمل و نقل جاده ای برای تجارت بین المللی

حمل و نقل جاده ای برای تجارت بین المللی

استفاده از جاده برای حمل و نقل در فاصله نزدیک بهترین گزینه است چرا که از نظر هزینه و زمان خریدار یا فروشنده را اذیت نمیکند. حمل و نقل زمینی می‌تواند انعطاف‌پذیرترین گزینه برای تجارت بین المللی باشد. این روش معمولاً سریع و کارآمد است. مزایای حمل و نقل جاده ای به شرح زیر هستند:

 • کم هزینه است.
 • امکان استفاده از شبکه‌های گسترده جاده‌ای وجود دارد.
 • امکان برنامه ریزی حمل و نقل و ردیابی محل کالاها وجود دارد.
 • تحویل ایمن و خصوصی است.

خطرات حمل و نقل جاده‌ای به شرح زیر هستند:

 • مسافت‌های طولانی زمین می‌تواند زمان بیشتری ببرد.
 • ممکن است تاخیر به خاطر ترافیک و خرابی وجود داشته باشد.
 • خطر آسیب دیدن کالاها به ویژه در مسافت‌های طولانی وجود دارد.
 • عوارض عوارض در برخی کشورها زیاد است.
 • مقررات مختلف جاده و ترافیک در برخی کشورها محدود کننده و آزاردهنده است.

می‌توان وسایل نقلیه شخصی یا حامل خود را به راحتی انتخاب کرد. برای کار با وسایل نقلیه شخصی خود، باید مجوزها، هزینه سوخت، مقررات، آموزش راننده و مالیات را در نظر بگیرید.

حمل و نقل بین المللی کالاهای خطرناک از طریق جاده تابع مقررات بین المللی، به ویژه توافق نامه کشور مربوطه در مورد حمل و نقل بین المللی کالاهای خطرناک از طریق جاده است. رانندگان وسایل نقلیه حامل کالاهای خطرناک باید گواهی آموزش‌های لازمی را در مورد کالاهای خطرناک داشته باشند. کلیه وسایل نقلیه تجاری که دارای کالاهای خطرناک هستند، باید از آزمون‌های خاصی عبور کنند و با استانداردهای ویژه به خوبی آشنا شوند. این دسته از کالاها به عنوان خطرناک تعریف می شوند: مواد خورنده، مواد منفجره، مایعات و مواد جامد قابل اشتعال، گازها، مواد اکسید کننده، مواد رادیواکتیو و مواد سمی و اسلحه.

حمل و نقل ریلی برای تجارت بین المللی

حمل و نقل ریلی برای تجارت بین المللی

کم هزینه ترین روش حمل و نقل، حمل و نقل ریلی می باشد. حمل و نقل ریلی روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای جابجایی کالا است و مزایای زیادی را ارائه می‌دهد.

خطرات حمل و نقل ریلی:

 • مسیرها و جدول زمانی موجود به ویژه در مناطق دور افتاده قابل انعطاف نیست.
 • این روش می‌تواند گرانتر از حمل و نقل جاده ای باشد.
 • خرابی مکانیکی یا توسعه صنعتی سیستم ریلی می‌تواند خدمات را مختل کند.

هر کشوری قوانین ریلی مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی از راه آهن (COTIF) یک سیستم قانونی است که در 45 کشور اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه که عضو OTIF هستند، سازمانی بین المللی برای حمل و نقل بین المللی راه آهن محسوب می­شود.

برای حمل و نقل کالاهای خطرناک که دارای کد کالاهای خطرناک سازمان ملل هستند، یا کالاهایی که شرکت حمل و نقل آن را خطرناک قلمداد می‌کند، لازم است اظهارنامه کالاهای خطرناک را تکمیل کنید.

شرکت حمل و نقل چیست؟

شرکت حمل و نقل بین المللی در اصل به شرکت هایی اطلاق می شود، که محمولات صاحبان کالا را تحت پوشش عملیات لجستیک حمل و نقل یا ترانزیت کالا قرار می دهند. این شرکت ها با حضور در بنادر، مناطق مرزی و گمرکی، فعالیت های کریری، فورواردی و مراحل قانونی حمل کالا را برای مشتریان به سرانجام می رسانند. برای ارائه این خدمات از ۴ روش لجستیک زمینی، دریایی ، هوایی و ریلی استفاده می شود.

اصطلاحات حمل و نقل:

حال به چند اصطلاح که در بالا به آن اشاره شد می پردازیم  :

فعالیت کریری: عبارتست از بلافاصله جابه جایی کالا از کشوری به کشوری دیگر به یکی از شیوه های حمل و طبق قرارداد حمل .

فعالیت فورواردری: عبارتست از عمل هماهنگی ترتیب حمل کال به یکی از شیوه های حمل زمینی،هوایی،دریایی و یا ترکیبی از آنها. همچنین انجام خدمات مربوط و قبول مسئولیت به موجب بارنامه صادره و قراردادهای منعقده میباشد.

خدمات لجستیک: لجستیک در لغت به معنای جا به جایی است در واقع دانشی که بوسیله آن بتوان روند تولید و عرضه کالا و خدمات را کنترل و مدیریت کرد. در واقع فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات و اطلاعات مرتبط با حمل و نگهداری كالا از مبدأ تا محل مصرف می باشد. این فرآیند با هدف تامین نیاز مشتری، شامل جریان‌های درونی و بیرونی، درون‌سو و برون‌سو انجام می‌گیرد. لجستیک معکوس هم به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که برای پایان دادن به چرخه عمرمحصول انجام می گیرد. این فعالیت شامل بازگرداندن کالا و محصول به تولید کننده ها یا توزیع کننده برای تعمیر و بازیافت است.

هدف اصلی خدمات حمل و نقل و لجستیک بهبود و بهینه کردن سرویس دهی و رضایت بیشتر مشتری است. مهم‌ترین مسئله در میان صاحبان كالا و فعالان زنجیره تامین در حوزه لجستیك، كاهش هزینه‌های مترتب بر فعالیت‌های لجستیك و به تبع آن كاهش هزینه‌های زنجیره تامین است. امروزه در جهان بهترین نوع زنجیره تامین از نظر هزینه، تمركز فعالیت‌های مرتبط با تجمیع و توزیع در یك محل است. كه هزینه‌های حمل‌ونقل، انبارداری و كنترل و جابجایی موجودی را به دلیل ایجاد مقیاس كاهش می‌دهد.

یكی از راه‌حل‌هایی كه از دهه ۱۹۷۰ در اروپا به منظور افزایش بهره‌وری در زنجیره تامین و كاهش هزینه‌های لجستیك ارائه شد و به سرعت جایگاه ویژه‌ای در مدیریت زنجیره تامین یافت، ایجاد نقاط خاص لجستیكی با هدف تجمیع فعالیت‌های لجستیك، تخصصی‌سازی و افزایش كیفیت و گستره خدمات لجستیك بود.

خدمات لجستیک در حمل و نقل شامل بخش های زیر می شود:

 • لجستیک داخلی
 • لجستیک خارج از مرزهای کشور
 • لجستیک داخل مرزهای یک کشور

ترانزیت: عبارت است از انتقال کالایی گمرک نشده  از یک گمرک به گمرکی دیگر، البته تحت نظارت گمرک. ترانزیت، انتخابی مقرون به صرفه برای کشورهایی است که در تولید بعضی کالاها ناتوان یا کم توان هستند. به معنای ساده تر ترانزیت به ارسال کالا و یا اقلام دیگر اشاره دارد که از طرف فروشنده ارسال شده اند، اما هنوز به خریدار نرسیده و در مسیر هستند.

از آن جا که ترانزیت یک فعالیت بین المللی است، هر کشوری برای ترانزیت با سایر کشورها باید قوانین خود را با قوانین بین المللی تطبیق دهد.

حمل و نقل بین‌المللی یکی از حساس‌ترین مراحل یک تجارت سودآور است و تجار موفق با آگاهی از این موضوع همواره بدنبال مطمئن‌ترین و در عین حال سریع‌ترین راه حمل کالاهای خود می‌باشند. شرکت آوندحیات ، کارگزار رسمی گمرک ایران همواره می کوشد، با هدف تسهیل تجارت و ارائه خدمات یکپارچه در زمینه حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیت کالا در جهت پاسخ مطلوب به نیاز بازرگانان و تجار گرامی گام بردارد و رضایت ایشان را جلب نماید.

لطفا جهت استعلام هزینه‌های حمل خود، با کارشناسان ما ( ۰۲۱۶۶۵۸۲۶۳۷ ) در تماس باشید.