مقالات گمرکی

ثبت سفارش

ثبت سفارش مجوزی به بازرگانان از سوی سازمان توسعه و تجارت ارائه خواهد شد که  گواهی بر قانونی بودن فعالیت آن­ها در رابطه با واردات کالا می­باشد.

ثبت سفارش

ثبت سفارش

یکی از مراحل اصلی که پیش از پروسه واردات کالا باید به آن توجه شود ثبت سفارش واردات کالاست. به نوعی می­توان این سند را یکی از مراحل اداری پیش از واردات به شمار آورد. در طی پروسه دریافت این سند، فرد بازرگان یا نماینده او برای اثبات واردات قانونی کالای مورد­نظر، اقدام به دریافت سندی از سیستم وزارت بازرگانی کشور خواهد نمود.

ثبت سفارش در زمینه واردات کالات به چه معناست؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی جهت واردات قانونی کالای موردنظر خود که جزو کالاهای ممنوع نباشند باید اقدام به دریافت این مجوز کالا نمایند. پس از اخذ این مجوز امکان ثبت کالای وارداتی برای فرد فراهم خواهد شد.

در کل از طریق این سند مجوزی به بازرگانان از سوی سازمان توسعه و تجارت ارائه خواهد شد که  گواهی بر قانونی بودن فعالیت آن­ها در رابطه با واردات کالا می­باشد. که البته طبیعی است که برای هر کالا و برای هر بار واردات نیاز به تهیه دوباره این مجوز خواهد بود. در واقع برای هر کالا نیاز به مجوز ثبت سفارش مجزا می­باشد.

این سند حاوی یک کد هشت رقمی، تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی است. از این رو صاحب کالا به راحتی این امکان را داشته تا به واسطه این مجوز در زمان ترخیص کالا از گمرک، مالکیت خود را اثبات کند. از طرفی لازم به ذکر است که مجوز این سند بین 3 تا 6 ماه باید مورد استفاده قرار گیرد و بعد از آن باید به صورت مجدد تمدید گردد.

 

انواع ثبت سفارش واردات کالا طبق درخواست متقاضی

1. اعتبار اسنادی دیداری

بر اساس این اعتبار پس از مشاهده اسناد ارائه شده از سوی ذینفع توسط بانک ابلاغ کننده، در صورت واجد شرایط بودن، وجه بلافاصله پرداخت خواهد شد.

2. اعتبار اسنادی یوزانس

این نوع سند در واقع ثبت سفارش براتی است. به نوعی براساس عرف، بین دو کشور در زمینه تجارت، مدت زمانی جهت پرداخت وجه برای برات ارزی در نظر گرفته می­شود. این روزها این واژه برای مهلت برای هر براتی استفاده می­شود.

3. ثبت سفارش اعتبار اسنادی مدت­ دار

این اعتبار بلافاصله بعد از ارائه اسناد توسط ذینفع پرداخت نخواهد شد و طی مدتی که در اعتبار تعیین شده، پرداخت صورت می­گیرد.

4. ثبت سفارش واردات در برابر صادرات

در این زمینه واردات در ازای ارائه پروانه صادراتی معتبری انجام خواهد شد.

5. ثبت سفارش برپایه صادرات و اعتبار اسنادی بدون انتقال ارز

بدون انتقال ارز می­توان برای دو گروه از کالاها این روند را انجام داد:

 1. کالاهایی نظیر پوشاک، پارچه، قطعات کامپیوتر، قطعات خودرو و…
 2. قطعات و اجزار منفصله مورد نیاز واحدهای تولید با پروانه بهره­برداری از وزارت صنعت

 

دسته بندی ثبت سفارش بر مبنای روش پرداخت

 1. ارز بانکی؛ در انواع نقدی، مدت دار، برات وصولی و حواله بانکی
 2. غیر بانکی؛ بدون انتقال ارز، واردات در مقابل صادرات و ارز متقاضی منشا ارز خارجی

 

نحوه ثبت در زمینه واردات کالا

در زمینه واردات کالاانجام این مراحل و نیز دریافت پیش فاکتور از مهم ترین و ابتدایی ترین قدم­هایی است که باید برداشته شود. تا چند سال گذشته ثبت سفارش در سازمان توسعه تجارت ایران انجام می­شد. اما این روزها خوشبختانه این کار به راحتی به صورت الکترونیک قابل انجام است.

برای این سند کافی است از طریق سایت مربوطه درخواست ثبت سفارش واردات کالا نمایید. این سایت به صورت 24 ساعته فعال است و پس از ثبت نام به راحتی می توان اقدام به ثبت کالاهای خود کرد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت

 1. کارت بازرگانی
 2. کد ثبت سفارش
 3. برگه یا اوراق این سند به صورت تایپ شده همراه با امضای متقاضی بدون خط خوردگی
 4. مجوزهای قانونی و مشخص شده جهت اثبات فرآیند قانون واردات کالا
 5. اصل فاکتور فروش یا پروفرما به همراه کپی آن
 6. کاتالوگ یا بروشور جهت معرفی کالاهای وارداتی

 

مراحل سفارش

این سند جهت واردات کالا دارای مراحل مختلفی به شرح زیر است:

 1. تهیه کد تعرفه کالای وارداتی
 2. دریافت فاکتور فروش یا پروفرما از فروشنده
 3. ثبت سفارش الکترونیک در سایت سازمان توسعه و تجارت ایران و تکمیل فرم در این سامانه
 4. اخذ تاییدیه سند ثبت سفارش کالا به وسیله کارشناس
 5. اخذ بیمه نامه حمل و نقل کالا
 6. پرداخت هزینه ها یا حق ثبت سفارش کالا به بانک واسطه در معامله

 

هزینه سفارش واردات کالا

در زمینه این سندواردات کالا، هزینه­ ها به عوامل مختلفی بستگی خواهند داشت. از بین موارد موثر در تغییر هزینه­ ها می­توان به نوع کالای وارداتی، حجم کالای مورد­نظر و مواردی از این قبیل اشاره نمود. اما در کل این هزینه ­ها طبق قوانین و اصولی از قبل مشخص شده تعیین خواهند شد. و هر ساله نیز بسته به قانون و بودجه مختص به واردات کشور، با تغییراتی همراه است.

از این رو فرد واردکننده باید به خوبی در این زمینه آشنایی کامل داشته باشد. در غیر اینصورت بهتر است از یک ترخیص­کار حرفه­ای در این زمینه کمک گرفته شود.

یک ترخیص ­کار باتجربه به واسطه اطلاعاتی که در این زمینه داشته کاملاً با تمامی مراحل واردات کالا اعم از ثبت سفارش واردات کالا و نیز هزینه آن آشناست. از این رو به راحتی هزینه این سند کالای مورد­نظر را برای شما محاسبه خواهد نمود. در خیلی از موارد، استفاده از دانش و تخصص یک ترخیص­کار حرفه­ای می­تواند تأثیر بسیاری در کاهش هزینه­های نهایی داشته باشد.

 

خدمات شرکت بازرگانی آوند حیات در زمینه ثبت سفارش واردات کالا

همان­طور که اشاره شد برای واردات کالا حتماً نیاز به این مجوز کالاست. دریافت این سند پیچیدگی ­های بسیاری دارد و برای طی کردن پروسه دریافت آن، باید از اطلاعات بالایی برخوردار بود. این در حالی است که تمامی این مراحل توسط یک فرد باتجربه در کمترین زمان ممکن قابل انجام است.

یکی از باسابقه­ ترین شرکت­های بازرگانی که در این زمینه می­تواند به شما کمک کند شرکت بازرگانی آوند حیات است. این شرکت دارای بهترین کارشناسان و ترخیص­کاران می­باشد. شما می­توانید در سریع­ترین زمان ممکن تمامی مدارک مورد نیاز جهت واردات و صادرات نظیر مدارک مورد نیاز ثبت سفارش کالای وارداتی خود را از تیم آوند حیات تحویل بگیرید.

ثبت سفارش کالای وارداتی با تمامی پیچیدگی­هایی که داشته توسط ترخیص­کاران تیم آوند حیات به راحتی و با کمترین هزینه قابل انجام است.

3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *