[vc_row css=”.vc_custom_1449138177261{margin-bottom: 40px !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1449138191163{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-8 vc_col-md-8″][vc_column_text]ترخیص کالا از گمرک امام خمینی (ره): بهره گیری از گمرکات هوایی برای هر کشور و منطقه ای بسیار حائز اهمیت است. همچنین به تنهایی توانایی ایجاد یک منطقه اقتصادی را دارد. گمرک امام خمینی (ره) به عنوان یکی از گمرک های فعال کشور است. که توانسته در ترخیص کالا، نقش بسیار مهمی را در چرخه اقتصادی کشور ایفا کند. گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) در ابتدا فقط به صورت آزمایشی شروع به ارسال کالای مسافران به صورت فریت بال کرد.

در سال 1390 این فرودگاه توانست در طرح ادغام گمرکات استان تهران، به صورت حرفه ای آغاز به کار نماید. امروزه این فرودگاه نقش مهمی در زمینه تجارت هوایی برای کشور و خاور میانه دارد. از مهم ترین مراکز تجاری کشور می باشد. مدت زیادی است که این فرودگاه در تمام مراحل انتقال ، بارگیری ، انبارداری و تخلیه به خودکفایی رسیده. با توجه به پتانسیلی که گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) دارد توانایی گسترش این گمرک دور از ذهن نمی باشد. هم چنین تمام رویه های گمرکی اعم از ترانزیت، واردات قطعی، واردات موقت، صادرات ، پست سریع و سایر امورات گمرک را انجام می دهد.

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

گمرک بندر امام خمینی(ره) یا گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)؟

در کشور ایران دو نوع گمرک با عنوان امام خمینی وجود دارد. که هر کدام از این گمرک ها در بخش های مختلف کشور می باشند. یکی از این گمرک ها در جنوب غربی تهران با عنوان گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) بوده. دیگری در شهر بندری ماهشهر به نام بندر امام خمینی (ره) مشهور است. این دو گمرک هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. فقط دارای تشابه اسمی هستند. مساحت گمرک فرودگاه امام در حدود 135000هکتار بوده. همچنین گمرک امانات پستی و گمرک فرودگاه مهرآباد نیز زیر نظر گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می باشد.

گمرک فرودگاه امام خمینی شامل 6 حوزه است. که هر حوزه دارای وظایف مشخصی هستند. حوزه های اول و دوم مربوط به امور تجاری، حوزه سوم مربوط به امانات پستی و حوزه چهارم برای امور مسافرتی می باشد. دو حوزه باقی مانده یعنی حوزه های پنج و شش نیز مختص امورات نفتی هستند. که جزو حوزه های بسیار مهم این فرودگاه می باشد.

چه نوع کالاهایی از فرودگاه امام جابه جا می شود؟ و یا اصولا چه نوع کالاهایی را می توانیم از طریق حمل و نقل هوایی ارسال کنیم؟ اینها سوالاتی هستند که می تواند برای خیلی از ما پیش آید. در ابتدا باید توجه داشته باشیم که اغلب کالاهایی که زمان رسیدن آن در الویت باشد، می توان از حمل و نقل هوایی برای انتقال آن استفاده نمود. اما در پاسخ به این پرسش ها باید بگوییم که کالاهایی با حجم پایین، بیشترین سهم را در کالاهای ارسالی در این زمینه دارند. حساس بودن کالا نسبت به ضربه و فساد پذیری بالا و همچنین ارزش بالای محمولات دلایل دیگری میباشد که ارسال بار از طریق هوایی را توجیح مینماید.

برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام با مشاوران آوران حیات تماس حاصل نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1449138185420{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][vc_column_text]

آشنایی کلی با گمرک فرودگاه امام خمینی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1449138177261{margin-bottom: 40px !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1449138191163{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-8 vc_col-md-8″][vc_column_text]در مطالب قبلی اشاره کلی به انواع واردات و صادرات از طریق فرودگاه و حمل و نقل هوایی کردیم. اما ما در این جا قصد داریم شما را با کالا هایی که اغلب از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) ترخیص می شوند آشنا نماییم تا شما نیز در انتخاب نوع کالا جهت ارسال به این گمرک مهم دقت بیشتری داشته باشید. کالاهایی که عمدتا در گمرک فرودگاه امام(ره) ترخیص می شوند شامل انواع تجهیزات و ملزومات پزشکی و دندان پزشکی، پارچه، فلزات گران بها، کالاهای مربوط به سفارت خانه ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، بذر و نهال، سیگار و دخانیات، موبایل و لوازم جانبی آن، شیر آلات بهداشتی، دوربین های عکاسی و امنیتی، قطعات الکترونیکی و ابزار دقیق،تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و مواد اولیه و لوازم و قطعات مورد نیاز خطوط تولید  و غیره می باشد.

حتما بخوانید : اطلاعات ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بیشتر بدانید.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1449138185420{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][vc_column_text]

کالا های وارداتی از  گمرک فرودگاه امام خمینی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1449138177261{margin-bottom: 40px !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1449138191163{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-8 vc_col-md-8″][vc_column_text]برای ترخیص کالا از این گمرک و یا هرنوع  ترخیص هوایی کالا، اسناد ذیل مورد نیاز میباشد :

 • ترخیصیه (Delivery Order)
 • قبض انبار (Warehouse Reciept)
 • بارنامه هوایی (Air Waybill)
 • پیش فاکتور (Proforma Invoice )
 • ثبت سفارش (Order of Registration)
 • فاکتور(Commercial Invoice)
 • لیست عدل بندی (Packing List)
 • گواهی مبدا (Certificate of Origin)
 • گواهی بازرسی  (Certificate of Inspection )
 • بیمه نامه (Insurance )
 • سایر مجوز های قانونی حسب مورد (Other Legal License )
ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

باید دقت شود که بدون ارایه اسناد فوق کالای شما از گمرک ترخیص نشده ویا ممکن است با تاخیر و هزینه های بیشتری ترخیص گردد .

حتما بخوانید : اطلاعات ترخیص کالا از گمرک شهریار بیشتر بدانید.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1449138185420{margin-bottom: 40px !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][vc_column_text]

اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک امام خمینی (ره)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]این گمرک از مزایای ویژه ای نسبت به سایر گمرک های کشور و منطقه برخوردار است. به همین دلیل این گمرک توانسته جایگاه ویژه ای را برای خود ایجاد کند. در ادامه سعی می کنیم از مزایا و ویژگی های این گمرک توضیحاتی را ارائه داده تا از اهمیت این گمرک بیشتر مطلع باشیم. از مهم ترین مزایا و ویژگی های این گمرک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • موقعیت جغرافیایی : مهم ترین مزیت گمرک فرودگاه امام خمینی، دسترسی و نزدیکی آن به نقاط استراتژیک کشور می باشد. این نقاط مهم می تواند شرایط ویژه ای را برای این گمرک مهیا کند. از مهم ترین موقعیت جغرافیایی این گمرک نزدیک بودن آن به فرودگاه مهرآباد و شهر تهران است. علاوه بر این، گمرک امام خمینی به چهار استان مرکزی، قم ، البرز و سمنان دسترسی آسانی دارد. نزدیک بودن این گمرک فرودگاهی به شهرک های صنعتی، مانند شهرک صنعتی شمس آباد و ساوه نیز از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.
 • انبارهای مجهز و مدرن: انبار های گمرک این فرودگاه از جمله انبار های مجهز و پیشرفته دنیا بوده که می تواند مزیت بسیار وبژه ای را به این گمرک دهد. زیرا انبارداری در گمرک از مهم ترین نکاتی است که برای حمل و نقل کالا در دنیا به آن توجه ویژه ای می شود.

ادامه مزایا و ویژگی های گمرک فرودگاه امام خمینی:

 • ظرفیت پذیرش بالا: بالا بودن ظرفیت گمر ک فرودگاه امام خمینی (ره) از دیگر نکات حائز اهمیت می باشد. به طوری که دراین سال های اخیر توانسته سالانه بالغ بر صد هزار تن کالا را جابه جا نماید.
 • احداث منطقه آزاد فرودگاهی: احداث منطقه آزاد فرودگاهی در نزدیکی این گمرک توانسته مزیت فوق العاده ای را برای منطقه مهیا کند. البته احداث این منطقه در مراحل ابتدایی خود بوده و مسیر طولانی را برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی را دارد. اما می تواند نوید بخش آینده روشنی برای فرودگاه و مردم این منطقه باشد.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

مزایا و ویژگی های گمرک فرودگاه امام خمینی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content_no_spaces” el_class=”secondary_bg_color convert_to_table services_icons” css=”.vc_custom_1449204239642{margin-bottom: 0px !important;}”][vc_column css=”.vc_custom_1449204255225{padding-top: 75px !important;padding-right: 115px !important;padding-bottom: 75px !important;padding-left: 115px !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][stm_icon icon_size=”67″ icon_height=”90″ title_font_size=”24″ title_font_weight=”700″ align=”center” icon=”stm-security” title=”امنیت سرمایه” text=”جهت حفظ امنیت سرمایه و به واسطه خطرات موجود در حمل و نقل و تحویل، صدور بیمه نامه ترخیص انجام می شود.” icon_color=”#ffffff” title_color=”#ffffff” text_color=”#ffffff”][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1449204260881{padding-top: 75px !important;padding-right: 115px !important;padding-bottom: 75px !important;padding-left: 115px !important;background-color: rgba(0,0,0,0.1) !important;*background-color: rgb(0,0,0) !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][stm_icon icon_size=”67″ icon_height=”90″ title_font_size=”24″ title_font_weight=”700″ align=”center” icon=”stm-fast-delivery” title=”بهترین زمان” text=”زمان بزرگ ترین سرمایه است، حداکثر صرفه جویی در زمان و در راستای آن کاهش هزینه‌ها را با آوند حیات تجربه کنید.” icon_color=”#ffffff” title_color=”#ffffff” text_color=”#ffffff”][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1449204266169{padding-top: 75px !important;padding-right: 115px !important;padding-bottom: 75px !important;padding-left: 115px !important;background-color: rgba(0,0,0,0.2) !important;*background-color: rgb(0,0,0) !important;}” offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-4″][stm_icon icon_size=”67″ icon_height=”90″ title_font_size=”24″ title_font_weight=”700″ align=”center” icon=”stm-support” title=”مشاوره و پشتیبانی” text=”در آوند حیات، گروهی از بهترین متخصصان در زمینه ی بازرگانی خارجی و ترخیص کالا آماده ی خدمت‌ رسانی هستند.” icon_color=”#ffffff” title_color=”#ffffff” text_color=”#ffffff”][/vc_column][/vc_row]