مقالات گمرکی

ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی

شرکت بازرگانی آوند حیات دارای سابقه ای طولانی در زمینه ترخیص لوازم یدکی خودرو و نیز دیگر اقلام از گمرکات تخصصی از جمله گمرک های مهمی نظیر گمرک بوشهر و گمرک خرمشهر می باشد.قطعات یدکی خودرو را می توان یکی از اقلام پرمصرف در کشور دانست. برای همین سالانه میزان قابل توجهی از آن ها به داخل کشور وارد می شود. اما با توجه به ممنوعیت های واردات کالاها، تغییر زودهنگام بخش نامه ها و مقررات نیاز است که برای ترخیص آن ها از فردی حرفه ای و باتجربه کمک گرفت. شخصی که به تمامی قوانین، بخش نامه ها و ممنوعیت های موجود بر سر راه واردات آشنایی داشته باشد. در ادامه بیشتر به این موضوعات می پردازیم…

 

 

واردات لوازم یدکی خودرو

واردات لوازم یدکی خودرو

به طور معمول از کشورهایی مثل چین، ژاپن، کره جنوبی، آلمان و آمریکا بیشترین میزان لوازم یدکی وارد می شود. و البته کشورهای دیگری نیز در این زمینه نقش هر چند کمرنگ تری را خواهند داشت. در زمان انجام واردات لوازم یدکی به داخل کشور اغلب پروسه طولانی و پیچیده ای بر سر راه وارد کنندگان وجود خواهد داشت.

برای همین نیاز است که واردکنندگان برای امور ترخیص کالا، به سراغ یک شرکت حرفه ای بروند. با این کار واردکنندگان می توانند با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان موفق به ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی شوند. در مورد واردات قطعات یدکی، موضوعی که هر واردکننده ای باید به آن آگاه باشد این است که به منظور ترخیص قطعات یدکی از گمرکات تخصصی باید از سازمان استاندارد، مجوز تهیه شود.

کلیه قطعات باید از سازمان استاندارد، استانداردهای مورد تأیید دریافت کرده باشند در غیر این صورت امکان ترخیص آن ها از گمرک عملاً غیرممکن خواهد بود. لذا نیاز است که با کمک گرفتن از یک شرکت تخصصی نظیر آوند حیات راه ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی را بسیار هموار ساخت.

پروسه ترخیص لوازم یدکی خودرو

نداشتن مجوزهای قانونی از موارد بسیار مهمی است که سبب پپچیده بودن پروسه ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی خواهد شد. لذا نیاز است که با گرفتن مجوزهای مورد نیاز در کمترین زمان ممکن ترخیص لوازم یدکی خودرو را انجام داد.

در ادامه با هم این مراحل را به صورت مختصر و مفید مورد بررسی قرار می­دهیم:

 

1. شناخت نیاز بازار داخلی

در وهله اول هر واردکننده باید به خوبی نسبت به نیاز کشور در این زمینه آشنایی داشته باشد. خیلی از اوقات برخی کالاها ممکن است در کشور هیچ طرفداری نداشته باشند و به اصطلاح روی دست واردکننده بمانند. این در حالی است که برخی لوازم یدکی خودرو بسیار کمیاب و پرطرفدار هستند و به طبع واردات آن­ها می­تواند برای شخص واردکننده معامله­ای پرسود باشد. (برای شناخت نیاز بازار داخلی بسیار خوب خواهد شد اگر با یک متخصص مشورت داشته باشید.)

 

2. پیدا کردن منبع تولیدکننده در کشور مورد نظر

بعد از این که مشخص شد باید چه چیزی را وارد کنید. این بار نوبت به آن می رسد که کشور مبدأ را پیدا کرده و در آن به دنبال منبع تولیدکننده مناسبی باشد.

 

3. درخواست مشاهده نمونه محصول

برای این که کیفیت محصول را بسنجید باید از تولیدکننده درخواست کنید تا نمونه­ای از کالای مورد نظر را برای شما ارسال کند. حال باید این نمونه محصول را به خوبی مورد کارشناسی قرار داده و از جوانب مختلف، آن را بسنجید. مطمئن گردید که کالای مورد نظر دارای کیفیت مطلوبی است و در کشور مورد استقبال خوبی از سوی خریداران قرار می­گیرد.

 

4. تهیه پروفرما و پکینگ لیست

این بار نوبت به آن می­رسد که از شرکت مورد نظر پکینگ لیست گرفته و درخواست کنید که محصول برای شما ارسال شود. در پکینگ لیست تمام اطلاعات کالا آورده می­شود.

 

5. اقدام برای عقد قرارداد

باید جهت ارسال کالا از سمت شرکت تولیدکننده اقدام به پیگیری کنید و بعد از آن قرارداد را تنظیم نموده و پروفرما و فاکتور اصلی را تحویل بگیرید.

 

6. بارگیری محصول

این بار وقت آن است که پروسه بارگیری و نقل و انتقال کالا و ورود آن به کشور را انجام دهید تا کالاهای خریداری شده به کشور برسد و پس از ترخیص تخصصی لوازم یدکی خودرو از گمرک بوشهر امکان دریافت آن ها را داشته باشید.

7. پروسه ترخیص کالا

در نهایت باید اقدامات لازم برای ترخیص کالا انجام شود و امکان خروج کالاها از گمرک فراهم شود.

در این رابطه لازم به ذکر است که برای ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک بوشهر باید دست کم طی 10 روز و براساس قانون اقدام نمایید. برای همین باید کاملاً به قوانین و پروسه ترخیص آشنایی داشته باشید تا در این مدت زمان کوتاه بتوانید از پس از این کار برآیید.

 

ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک بوشهر

بعد از آن که از سوی فروشنده، بارنامه دریافت شد، کشتیرانی ظهرنویسی را انجام داد و ترخیصیه دریافت شد نوبت به انجام احراز هویت و اظهار کالا در سامانه گمرک می رسد. از طریق این سیستم امکان بررسی تطابق اسناد و احراز هویت وجود خواهد داشت.

پس از آن اظهارنامه­های واردات لوازم یدکی خودرو وارد مسیری شده که در واقع دارای سه کانال سبز، زرد و قرمز می باشد. در صورت قرارگیری اظهارنامه در مسیر سبز، بعد از بررسی مدارک و اظهارنامه، ارزیاب اقدام به رد یا تایید اظهارنامه خواهد نمود.

پس از آن باید از طریق روال اداری اظهارنامه مهر و موم شده و مجوز ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک بوشهر دریافت شود. اما در صورت ورود اظهارنامه به تونل زرد و قرمز نیاز است که کالا براساس آئین نامه گمرکی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

در نهایت کالاها بعد از طی کردن روال کاری، نداشتن هیچ نوع مشکلی، دریافت تمامی مجوزها و نیز پرداخت عوارض گمرکی از درب گمرک قابل خروج خواهند بود.

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین گمرکات تخصصی کشور در زمینه واردات لوازم یدکی خودرو، گمرک بوشهر است.

ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک خرمشهر

از دیگر گمرکات تخصصی و گسترده کشور می توان به گمرک خرمشهر اشاره نمود. این گمرک نیز همچون گمرک بوشهر دارای شرایط منطقه ای فوق العاده است. برای همین بسیاری از واردکنندگان برای واردات و  ترخیص لوازم یدکی خودرو گمرک خرمشهر را انتخاب خواهند نمود.

برای ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک خرمشهر نیز بی شک یکی از بهترین گزینه ها شرکت آوند حیات است. این شرکت به راحتی از طریق حذف هزینه های اضافه و انجام کارهای قانونی در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه ترخیص اقلام شما را از گمرک خرمشهر انجام خواهد داد.

ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی

مشکلات موجود بر سر راه ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات جنوب

نداشتن مجوزهای قانونی مورد نیاز یکی از موارد مهمی است که باعث شده ترخیص این کالاها با تأخیر همراه گردد. هر واردکننده­ای باید این مجوزها را از دستگاه­های مربوطه تهیه کرده و به گمرکات کشور نظیر گمرک بوشهر ارائه دهد. در صورت تطابق این مجوزها با قوانین، گمرک این اجازه را خواهد داشت تا پروسه ترخیص کالا را طی کند.

این پروسه گرفتن مجوزهای مختلف می­تواند زمان زیادی را از واردکننده طلب کند و از طرفی هر چه واردکننده نسبت به قوانین بی اطلاع باشد. و در زمینه اخذ مجوزهای مورد نیاز و روال کار بی­اطلاع باشد این پروسه طولانی­تر خواهد شد و کارخانه نیز همچنان منتظر این قطعات است و شخص به عنوان واردکننده نیز می­تواند خسارات زیادی را بابت این تأخیر متحمل شود.

ممکن است همان­طور که گفتیم اظهارنامه یک کالا، وارد کانال قرمز یا زرد شده و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. از طرفی شما تنها 10 روز برای انجام این کارها زمان داشته و باید بتوانید روال کار را با سرعت بیشتری در دست بگیرید. از این رو نیاز است که در این زمینه از فردی متخصص و آشنا به امور ترخیص تخصصی کمک بگیرید.

شما می­توانید به کمک کارشناسان شرکت بازرگانی آوند حیات در سریع­ترین زمان ممکن اقدامات لازم را جهت ترخیص لوازم یدکی را انجام دهید. به نوعی می­توانید برای ترخیص تخصصی لوازم یدکی خودرو از گمرک بوشهر روی این تیم تخصصی، حسابی ویژه باز کنید.

خدمات شرکت آوند حیات در زمینه ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی

این خدمات به شرح ذیل می باشند:

 1. ترخیص قطعات تشکیل دهنده موتور خودرو
 2. ترخیص سر سیلندر
 3. ترخیص میل لنگ و محفظه کارتر
 4. ترخیص سوپاپ
 5. ترخیص پمپ بنزین
 6. ترخیص پیستون
 7. ترخیص پمپ روغن
 8. ترخیص بادامک
 9. ترخیص اگزوز
 10. ترخیص استارت
 11. ترخیص قطعات جلوبندی
 12. ترخیص اهرم دهنده
 13. ترخیص اهرم ترمز دستی
 14. ترخیص باربند
 15. ترخیص بازویی
 16. ترخیص باطری
 17. ترخیص انواع قفل خودرو
 18. ترخیص انواع لامپ چراغ خودرو
 19. ترخیص باک
 20. ترخیص پوشش صندلی
 21. ترخیص برف پاک کن و تیغه برف پاک کن
 22. ترخیص بست موج گیر
 23. ترخیص بلبرینگ
 24. ترخیص دینام
 25. ترخیص ترموستات
 26. ترخص کاسه نمد
 27. ترخیص دیفرانسیل
 28. ترخیص رادیاتور
 29. ترخیص دیسک کلاچ
 30. ترخیص دیسک ترمز
 31. ترخیص صفحه کلاچ
 32. ترخیص گلگیر
 33. ترخیص اگزوز
 34. ترخیص لنت ترمز
 35. ترخیص لنت کلاچ
 36. ترخیص لوله اگزوز
 37. و…

 

تعرفه گمرکی ترخیص قطعات یدکی خودرو

تعرفه های گمرکی از موارد مهمی هستند که افراد در زمینه واردات با آن ها رو به رو خواهند بود. برای ترخیص هر چه راحت تر هر کالایی نیاز است که ترخیص کننده به خوبی با کد تعرفه های مورد نیاز آشنایی داشته باشد.

در ادامه کد تعرفه گمرکی برخی از قطعات یدکی خودرو آورده شده است:

به طور معمول در ردیف 8708 از جدول تعرفه می توان تعرفه گمرکی ترخیص لوازم یدکی خودروهای سواری را یافت.

کد ترخیص شمع خودروی سواری از گمرک ۸۵۱۱۱۰۰۰ است که ۲۲% حق و حقوق گمرکی شامل آن می شود.

تعرفه گمرکی ترخیص کاسه و دیسک ترمز برای اتوبوس کامیون دارای کد ۸۷۰۸۳۰۲۱  است که ۱۵% حقوق ورودی گمرکی را به خود اختصاص می دهد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص جعبه دهنده یا گیربکس دارای ۸۷۰۸۴۰۲۰ می باشد و ۲۰% حقوق ورودی گمرک دارد.

کدهای ۸۷۰۸۸۰۱۱ و ۸۷۰۸۹۳۱۱ نیز به ترتیب کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کمک فنر و ترخیص کلاچ هستند. که هر دو ۲۰% حقوق ورودی گمرکی را به خود اختصاص داده اند.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ایربگ نیز ۸۷۰۸۹۵۱۰ است و ۵% حقوق ورودی گمرک است.

 

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی

به منظور ترخیص لوازم یدکی مورد نظر بایستی با مراجعه به گمرک مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز جهت ترخیص قطعات یدکی شرایط ترخیص آن ها را فراهم نمود. این کار توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی آن امکان پذیر می باشد.

جهت ترخیص کالا از هر گمرکی نیاز است که موارد ذیل را به همراه داشته باشید:

 1. ترخیصیه
 2. بارنامه کالا
 3. مدرک ثبت سفارش کالا
 4. قبض انبار
 5. پروفرما
 6. بیمه نامه
 7. فاکتور کالا
 8. گواهی بازرسی
 9. لیست عدل بندی
 10. گواهی مبدأ
 11. ظهرنویسی اسناد در صوررت براتی، افتتاح LC یا وصولی بودن اعتبار اسناد

 

 

Rate this post

1 دیدگاه برای “ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *